Traveler

Nis, Serbia. 06/2017

21/06/2017

19.6. 2017, tak přesně toto datum začal můj první výlet po Evropsých městech. V následujících třech článcích se dozvíte vždy něco o dané destinaci, kterou jsem navštívila, no a tou první se stalo třetí největší město Srbska, Niš.

Proč Srbsko?

Asi se na tuto otázku mnozí z Vás zeptají, proč zrovna Srbsko a hlavně proč Niš. Odpověděď je jednoduchá a pravděpodobně stejná, jako na všechny mé uskutečněné cesty… Levné letenky., přesně tohle je ten správný důvod, proč. Před dvěmi měsíci se na portálu o levných letenkách, objevila Niš. Nenalákala mě samozřejmě jen ona, protože už v té době jsem věděla, že v Niši moje cesta neskončí. Takže tak!

Z Blavy do Niš

Odletovým místem byla Bratislva, takže naše cestování začalo už o něco dříve než v den odletu. Jelikož jsme z hlediska udržení low costu odjížděli do Blavy vlakem z Brna, už den předem se tedy na jednu noc stalo pro nás domovem Brno.

Vlakem jsme se za hodinku a pár drobnýh dostali do Bratislavy na hlavní nádraží. Odtud jsme pokračovali autobusem č. 61 na konečnou zastávu – Letisko Bratislava.
Kešky nás dostaly do potyčky s policajty

Znáte hru geocaching ? Že ne ? Škoda, mohli jste mít třeba nové kamarády policajty jako já. Když jsme si totiž zkracovali dobu čekání na letišti, rozhodli jsme se ulovit pár krabiček kolem něj. No ejhle, policajti po pár minutách cesty jsou nám v patách. Prý že je to na této cestě nebezpečné a vůbec tady nemáme co dělat. Když jsme vysvětlili o co jde, dovolili nám alespoň jednu (ne)radi, odchytit. Poměrně tedy s úsměvným zážitkem jsme se vraceli na letiště s tím, že tohle bylo naše poslední faux pas.

Ale? Ale když jsme došli k pasové kontrole, já tedy upřednostnila frontu bez lidí a natěšeně tam vběhla. Úsměv se mi trošku zmrazil, když jsem za přepážku viděla strého známého z policejního auta. „Jste si myslela, že mi utečete, co?“, přivítal mě milými slovy. Společně jsme se ale všemu zasmáli, já mu povykládala o cestě, co mě čeká a odcházela bez výčitek, že bych Slovenským bratrům nějak uškodila.

Fotor_149787153028944

Let

Původně z Blavy do Niš se letí kolem hodinky a půl a i když jsme měli ten den celkem „rozklepaný“ let, vítr byl nejspíš v náš prospěch a do Srbska jsme dorazili o něco dřív. Avšak! Na letišti na nás nebyli ješt připraveni, a tak jsme jako bonus dostali kroužení nad letištěm a exkurzi mraků.

Fotor_149787539028099

Niš

Při příletu na opravdu malé, Srbské letišťátko jsme dostali jeden z dalších „zápisků“ do cestovního pasu a vyrazili vstříc poznávání. Jelikož všechna letiště jsou umístěna dál od měst, jinak tomu nebylo ani tady. Z letiště jsme tedy vyrazili autobusem do centra. Pokud taky takto pojedete, v klidu si sedněte a až během jízdy si od Vás vezmou peníze za cestu. Do centra to dělá nějakých 110 dinarů, což je asi jedno euro. Ale pozor!! Nebylo by to naše cestování, kdybych místo dinarů měla jenom eura, že. Pán, říkejme mu průvodčí, nás tedy nechal jet „načerno“, eura byly pro něj nejspíš cizím či sprostým slovem..

S Eurama si neškrtneš

Už když jsme vystoupili v centru, všímali jsme si, že eura nikde nejsou. Bylo nám tedy jasné, že chtě nechtě budeme muset rozměnit. To však v Srbsku není žádný problém, protože směnárny jsou tady opravdu, ale opravdu na každém kroku.

Hurá hotel!

Vskutku jsem ve své hlavě skákala pět set padesát osm milionů metrů nahoru, prože víte, jaký hotel jsem nám zamluvila? Nevíte! Já, jakožto šetřílek jsem si řekla, že mi nevadí dojít asi tři kilometry do města… Jenže… To by ty kilometry nesměly být do kopce. Nu což, odměnou nám byl opravdu hezký hotýlek Taž, kde taky najdete tenisovou školu. Za hotel tedy plný počet bodou, ale že tam nemají ani autobusy, které by nás vyvezly, za to jsem je proklínala každou cestu.

DSC_0005

První rozkoukání

Po pár minutách odpočinku jsme se rozhodli jít objevovat krásy tohoto města. Různě v uličkách naleznete spousty, spousty obchodů. Nejvíce se však vyskytovaly obchody pro kutily, kterých tam bylo opravdu požehnaně a druhé místo by získaly určitě zverimexy.

Fotor_14979762409525

Večerním plánem bylo kouknout do centra a obhlídnout Nišskou pevnost.

Pevnost Niš je nejvíce navštěvovnou a dochovalou památkou. Kromě pevnosti se také můžete projít po rozsáhlé zahradě, ve které objevíte další stavby spojené s touto pevností.

Fotor_149802128028727

Fotor_149802183270593

Fotor_149802201234527

Téměr celé město lemuje řeka Niška, která přímo zve k tomu, abyste si k ní sedli a dali odpočinek. Kolem ní také najdete nějaké ty kavárny či restaurace, a tak se můžete kochat nejen jídlem, ale i výhledem.

Fotor_149797765738998

Fotor_149798004131113

Každá země má své tradiční jídlo. Já zde ochutnala Gravče na tavče, což jednoduše znamená.. Pečené fazole. Jako další tradičku jsme zvolili pivo Jelen, které inzerují na kžadém billboardu.

Fotor_14980265420553

„Flákačka“ včerejšího večera byla však posledním odpočinkem. Následující den jsme totiž měli posledních pár hodin na prohlídku města a museli toho stihnut, co nejvíc.

Opustili jsme tedy hotýlek na větrné hůrce a spěchali do města.

Sochy kam se podíváš

Pokud Vás zajímají sochy a různé monumenty, v Niši budete jako v sedmém nebi. Já těmto památkám moc nedám, a tak jsem upřednostnila kostely a chrámy, před sochami.

Fotor_149802632001958

Fotor_14980267386173

Fotor_14980418299322

Co určitě vidět je Celé kula neboli Skull tower. Je to kaple, ve ktré najdete zeď z roku 1809. Na zdi by asi nebylo nic divného, ale v téhle jsou zabudovány lebky srbských vojáků. I když už jich více chybí než je, stále to ve vás vzbudí silné pocity. Za prohlídku zaplatíte se studentskou slevou 10dinárů.

Fotor_149804194753983

Jako další památky můžete navštívit jeden z koncentračních táborů, který se v Niši nachází, různá muzea či galerie.

Suvenýry na každém rohu nečekejte

Niš není tipické turistické město, a tak je tady suvenýrů poskromnu, stejně tak, jako lidí mluvících anglicky. Je to však milé městečko s milými lidmi, kteří ožívají spíše po setmění.

Pokud se Niš rozhodnete navštívit, určitě neprohloupíte, naopak. Jen předem upozorňuji, že více jak na dva dny Niš rozhodně není, takže abyste se tady potom nenudili ! 🙂

Cesta z města do města

Po jedné noci nás čekala další cesta a byl čas se s Niší rozloučit. Naše cesta skončila na autobusovém nádraží v Niši a začala na autobusovém nádraží v Sofii, ale o tom zase jindy!

Fotor_149798378078090

No items, feed is empty.

Komentujte

2 Komentáře zapnuto "Nis, Serbia. 06/2017"

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

To zní jako super relax! 🙂 Nové místo, fajn lidé a nové zážitky. 🙂
Díky za tip.

Vidíš to, díky tvému cestování musíš mít kešek haldu. 😀 Můj přítel s tím nedávno začal, tak na kole objíždí okolní dědiny, až budu mít čas, vydám se s ním. Naštěstí nás tady v těch “prdelích světa” policajti čekat nemůžou. :D:D
Opět super fotky a dobré postřehy.