Traveler

Hungary, Budapest. 2017/2018

02/02/2018

Dlouhé týdny uvažování, kde budeme na letošní (čti minulý) Silvestr měl za výsledek Budapešť. Nejenže to byla teprve moje druhá návštěva Maďarska, ale úplně poprvé jsem jela do ciziny vlakem! A jaké to bylo?

CESTA VLAKEM

Do Budapešti můžete využít rozhodně i jinou dopravu, než je vlak. Letenky do Budapešti z Prahy jsou k sehnání i za 550 Kč, ale nezapomeňte, že se na vás budou vzathovat podmínky zavazadel dané letecké společnosti. Proto, pokud máte raději velké zásoby oblečení (či jídla), je dobré zvolit vlak nebo autobus. Cesta trvá asi 6 hodin a zpáteční jízdenku pořídíte za 1100 Kč.

UBYTOVÁNÍ

Od luxusních hotelů po hostely se sdílenýmí pokoji. My osbně využili ubytování přes Airbnb a pokud byste jej taky chtěli využít, v tomto odkaze budete mít na něj dokonce i slevu! 🙂 (Přes Booking naleznete slevu zde)

KOUZELNÁ BUDAPEŠŤ

Pokud se do Budapešti vydáte v jakémkoli měsíci, jakémkoli ročním období, tak hold nikdy neuděláte chybu. Budapešť se řadí mezi ta města, která jsou kouzelná za každého počasí i nepočasí. Přes den můžete jen tak bloudit městem a večer se nechat unést nádherným nasvětlením památek.

Fisherman Bastion neboli Rybářská bašta, ano vážně se to tady jmenuje Rybářská bašta, je místem, které byste měli v Budapešti určitě navštívit. Sama o sobě nemá žádný význam, je to pohádková stavba, která se nachází na historickém místě a po samotném výšlapu (není nikterak náročný) máte výhled na levý břeh Dunaje, část města zvanou Pešť. Nahoře na hoře si můžete dát i občerstvení a věřte, že pokud je zima, tak tahle výborná horká čokoláda bodne!

Rybářská bašta je volně přistupná ve dne i v noci. Výstup na nejvyšší věž Rybářské bašty je zpoplatněn pouze v turistické sezóně od 15. 3. do 15. 10, ve večerních hodinách, od osmé hodiny, je vstup zdarma. V okolí najdete i  Matyášův chrám, do kterého je však  vstup zpoplatněn, jelikož je to jeden z nejpopulárnější a nejkrásnějších chrámů v Budapešti.

Další dominantou je Budapest eye, na které koupíte lístek přímo na místě. Velké řady se neděste, většinou se nařadu dostanete během deseti minut. Vstup je 8 euro pro dospělé a zlevněné vstupné je 5 euro. Koupit si můžete i rodinné vstupné. Doporučuji jít na oko se setměním, kdy se rozsvítí veškeré památky a zážitek bude určitě větší než kdybyste na něj šli přes den. Do „boudek“(?!), prostě do toho něčeho, do čeho budete sedat, pouštějí cca po 5 lidech. Doufejte, že nenarazíte na tak nesympatické a arogantní Rusy jako my. Děkujeme, že jste seděli jakože nic a doufám, že máte škaredé fotky. (Jinak jsem celkem přející člověk.)

Pokud peníze za nějaký výhled utrácet nechcete, chápu. Alternativou vám může být Citadela neboli Gellértova hora. Je to asi 235 metrů vysoká hora, kde se přiznám, je už výšlap o něco těžší, ale stojí za to! Vyšlápnout si můžete jak po schodech, tak i po neschodech, což ocení určitě návštěvnící s kočárky.

Chrámy nebo kostely v Budapešti najdete na každém rohu a můžou vás možná i nudit, ale co vás nudit určitě nebude je Vajdahunyadvar. Hrad, který je tvořen z mnoha staveb a procházka po zahradách bude příjemným zpestřením. Najdete tu i jednu z nejtajemnějších soch – Anonymus Szobor.

 

Sochy a monumenty jsou také jednou z velikých dominant tohoto města, tak si na některé udělejte čas. Třeba na nejznámější, který najdete podél pobřeží Dunaje – Shoes on the Danube Bank.

Osvěltené je opravdu všechno a pokud vyrazíte ještě během vánočního období, narazíte na světýlka na každém, každičkém rohu!

Doprava po Budapešti je jednoduchá díky rozprostření metra do všech potřebných míst. Kde se nedostanete metrem, dostanete se tramvají nebo autobusem. Všechno je přehledné, takže se neztratíte a cestování vám usnadní i jejich mobilní aplikace! 🙂 Stanice metra jsou  hooodně vtipné, někdy se ocitnete zpátky v století před, před, před a jindy naopak v daleké budoucnosti. Metro je hold nevyzpytatelný !

 

Budapešť je levnou variantou cestování a pokud nemáte peníze na rozhazování, je dokonalou volbou. Ceny jsou zde jako u nás, je to blízko a navíc je tady nádherně. Jako bonus si taky můžete zajít do termálních lázní, které jsem já osobně nenavštívila, ale doženu to, protože se tam chystám určitě vrátit!

 

Nezapomeňte mě sledovat!   

No items, feed is empty.

7
Komentujte

6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Úplně jsi mě nalákala hned někam vyrazit :). V Budapešti jsem ještě nebyla, tak doufám, že se tam jednou (brzy) podívám. Děkuji za spoustu tipů, určitě je využiji! 🙂

Ahoj, právě jsem se s Tebou vrátila pár let zpátky, když jsem jela do Rumunska jednu super Erasmáckou školící akci. Země je to opravdu krásná i když jsem na začátku byla trochu skeptická. Ta místa, která tady popisuješ jsou nevšední a upřímně jsem ani jedno nenavštívila, moc se mi líbí ty sochy bot, budu se tam muset vrátit a prozkoumat tvé tipy. <3 Díky za ně. 🙂

V Budapešti som ešte nebola a nejako ma nikdy až tak nelákala. Po tvojom článku mi príde zaujímavá ale v pláne mám iné miesta takže tu asi tak skoro nepôjdem 😊

Ahoj 🙂
Fotky vypadají skvěle, určitě jste si to moc užili 🙂 Já byla v Budapešti minulý rok na Velikonoce a také ubytovaná přes AirBnB 🙂 Jen mě mrzí, že o hradu jsem neslyšela už dřív, vypadá to skvěle, tak tajemně 🙂

S pozdravem

DL ♥

Moje sestra byla minulý rok v Budapešti a nemohla ji vynachválit! Tak plánuju, že bych se tam někdy s přítelem podívala. Ale letos už mám v plánu Švýcarsko a Chorvatsko (klasika s rodinou), tak uvidíme, jestli se k Budapešti a jeho vysněnému Amsterdamu dostanem. 🙂

Ahoj,
Budapešť bych moc ráda navštívila, tak doufám, že se mi to brzy splní. Super článek a děkuji za tipy. Mám konečně čas trochu číst a musím se podívat na tvůj youtube 🙂